تاریخ خبر:۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ آذر | انتشار دهنده: مرکز تولیدات و پژوهش‌های رسانه‌ای شهرداری کاشان |
چاپ خبر

خطر پسماندهای بیمارستانی بیخ گوش شهر

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان گفت: طبق قانون، جمع آوری و دفن زباله های بیمارستانی بر عهده شهرداری ها نیست!

 

به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، محمدرضا عبدلی خالدی با اشاره به ماده هفت قانون مدیریت پسماند، اظهار کرد: مراکزی که تولید کننده پسماند عفونی هستند، وظیفه حمل و نقل، نگهداری و امحای مناسب این گونه زباله‌ها را بر عهده دارند، چرا که با ورود زباله‌های عفونی و بیمارستانی به چرخه زباله‌های خانگی، احتمال شیوع بیماری در شهر بیشتر می شود و جان شهروندان به خطر می افتد.

وی افزود: در کاشان براساس تعاملی که میان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شهرداری برقرار شده است، کار جمع آوری و انتقال زباله‌های بیمارستانی را شهرداری بر عهده دارد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری کاشان با بیان اینکه برای جمع آوری و دفن هرکیلوگرم زباله بالغ بر هفت هزار و 500ريال هزینه صرف می شود، گفت: شرایط دفن زباله های ویژه و عفونی از سازمان محیط زیست کشور ابلاغ می شود، زباله های عفونی توسط دستگاه هایی ویژه (اتوکلاو) بی خطر سازی می شوند اما طبق ابلاغیه سازمان محیط زیست این گونه پسماند را نمی توان به عنوان زباله عادی تلقی کرد، بنابراین شرایط خاص حمل و دفن آنها باعث شده هزینه های جمع آوری و دفن بسیار بالا برود.

عبدلی خالدی به استفاده بیمارستان های آیت الله یثربی، شهید بهشتی، نقوی و میلاد از دستگاه اتوکلاو اشاره کرد و تصریح کرد: انتظار می رود مراکز درمانی و کلینیک ها زباله ها را در پاکت های مخصوص زباله های ویژه که زرد رنگ هستند بریزند و تا زمان جمع آوری با رعایت اصول بهداشتی در محلی ویژه ای نگهداری کنند.

وی با بیان اینکه پسماند ها به پنج نوع تقسیم می شوند، خاطرنشان کرد: پسماندهای عادی که زباله های خانگی و ساختمانی است، پسماندهای پزشکی و بیمارستانی که به پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می شود،  پسماندهای ویژه که به پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالابودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل: سمیت، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشند و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی، کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند، جزء پسماندهای ویژه محسوب می شوند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری کاشان افزود:  پسماندهای کشاورزی از قبیل فضولات، لاشه حیوانات، دام، طیور و آبزیان و محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف و  پسماندهای صنعتی  که ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، نیروگاهی است از انواع دیگر پسماند به شمار می رود.

وی تاکید کرد: انتظار می رود جامعه پزشکان که خود ضامن و حافظ سلامت جامعه هستند در این خصوص همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند. همچنین شهروندان می توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره های 137 و 55422010 تماس حاصل نمایند.

نظرات:

ارسال نظر

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب ارسال فرمایید.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.